-
Objavil: Tanja Matko
-
26/02/2025
To se zgodi z vašimi možganom, če trikrat na teden hodite
Študija, ki je bila objavljena v reviji Proceedings of the National Academy of Sciences, je pokazala, da sedenje ubija.
Raziskovalci so ugotovili, da se je pri odraslih, ki so eno leto trikrat na teden 40 minut hodili, povečal hipokampus – predel možganov, ki je ključen za prostorski spomin.
Nasprotno pa se je tistim, ki so se ukvarjali le z vajami za raztezanje in tonizacijo, hipokampus zmanjšal.
Nevroznanstvenik Arthur Kramer, eden od avtorjev študije, pojasnjuje, da telesna aktivnost spodbuja nastajanje novih nevronov, kar izboljšuje delovanje spomina. Ta raziskava potrjuje idejo, da je naša evolucijska potreba po gibanju tesno povezana s kognitivnim zdravjem, kar potrjuje pomen aktivnega življenjskega sloga za ohranjanje umske ostrine.
Študija še dodatno izpodbija splošno prepričanje, da so možganske vaje, kot so križanke, (edini) ključ do kognitivne dolgoživosti.
Čeprav ima intelektualno udejstvovanje pomembno vlogo, raziskovalci, med njimi psihologinja Margaret Gatz, poudarjajo, da je telesna dejavnost močnejši napovedovalec zdravja možganov. Poleg tega so dejavniki, kot sta debelost in sladkorna bolezen v srednjih letih, povezani z večjim tveganjem za upad kognitivnih sposobnosti.
Celo pri prej sedečih posameznikih v 60. in 80. letih je hoja pokazala izjemne koristi za možgane. Če torej iščete preprost, a učinkovit način za ohranjanje zdravja možganov, je sprehod najpametnejša – in najlažja – poteza, ki jo lahko naredite.
Zaključek? Nikoli ni prepozno, da se začnete gibati.
Oddaj komentar
Morate biti prijavljeni, da lahko podate oceno.